JUŻ OD 27 LAT!  Electronics Box - Z nami bezpieczniej!!!
Dlaczego odradzamy stosowanie (i sami nie stosujemy) monitorowania przez telefony komórkowe przy użyciu SMS?

(nie dotyczy to transmisji przy użyciu systemu GPRS - o tym na końcu).

Telefonia komórkowa jest wspaniałym wynalazkiem, ale wynaleziono ją do prowadzenia rozmów (głosowych i SMS-owych). Tylko w Polsce wymyślono wykorzystanie SMS-ów do monitorowania - nigdzie indziej na świecie tego się nie stosuje (chyba, że na Wschodzie - nie wiemy). Jednak pomysłodawca kierował się przede wszystkim stworzeniem taniego sposobu monitorowania, nie biorąc pod uwagę wynikjących z tego zagrożeń.

Jakie to zagrożenia?

Firmy, które używają tego systemu do monitorowania, na ogół, aby zaoszczędzić, transmitują tyko sygnały alarmowe (bo przesłanie każdego sygnału kosztuje). W ogóle nie są transmitowne sygnały kontrolne (czyli okresowe testy). W związku z tym nie ma nadzoru nad sprawnością toru transmisji. W przypadku alarmu w obiekcie chronionym może sie okazać, że system nie potrafi przesłać tego alarmu do stacji monitorowania.

 • Zwykłe telefony komórkowe, jakie są wykorzystywane do takiej usługi (nazywane często przez agencje ochrony "NADAJNIKAMI") nie są przystosowane do pracy w warunkach ciągłego zasilania zewnętrznego. W takim trybie pracy po roku - dwóch latach akumulator w telefonie może ulec nieodwracalnemu uszkodzeniu i telefon przestaje działać. Wtedy oczywiście żaden sygnał nie zostanie wysłany w razie alarmu. Jeśli do tego dodamy brak okresowego testu transmisji...
 • W normalnych warunkach SMS-y nie zawsze są NATYCHMIAST przesyłane przez operatora sieci do odbiorcy. Podobno w dużych firmach monitorujących przez SMS-y dochodzi do opóźnienia transmisji sygnału sięgającego kilkunastu minut. A już na przykład w Sylwestra te opóźnienia mogą sięgać godzin...

Oczywiście, można powiedzieć, że każdy profesjonalny system radiowy także da się zakłócić. Tak, można popróbować, ale w dobrym systemie taka próba zakłócenia nie może pozostać niezauważona. Dobry system monitorowania testuje sprawność toru transmisji w określonych odstępach czasu i alarmuje w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów. W żadnym razie nie może być tak, jak w przypadku SMS-ów, że przez wiele miesięcy można nie zauważyć niesprawności systemu!

Dlaczego więc, mimo tych wad, system jest stosowany?

Bo jest tani! Łatwiej, i znacznie taniej, jest używać SMS-ów niż na przykład budować i eksploatować własną, profesjonalną sieć radiową.

Kto takiego systemu używa?

 • Może firmy, dla których liczy się głównie zysk, a klient jast tylko instrumentem do zdobywania tego zysku?
 • A może ludzie, którym nie starcza wyobraźni, aby zrozumieć, co tak naprawdę robią?

  Jeżeli ten tekst Was nie zniechęcił do zawierania umów z takimi firmami, to życzymy powodzenia! Ale lepiej sprawdźcie, przy użyciu jakiego sprzętu jesteście (albo macie być) monitorowani. Jaki "nadajnik" Wam zaoferowano?!

  Jeden z producentów urządzeń do monitorowania przy wykorzystaniu SMS niedawno zarzucił mi, że działam na jego szkodę, pisząc takie rzeczy, że nie wszystko, co tu napisałem, jest prawdą. Bo można na przykład stosować telefony przemysłowe, pozbawione wielu wad, można transmitować sygnały testów, uzbrojeń i rozbrojeń, usterek.

  Tak, zapewne można. Ale ja pisałem raczej o tym jak to w rzeczywistości się robi - a robi się na ogół idąc po najmniejszej linii oporu - aby było jak najtaniej. W tym kontekście podtrzymuję swoje wcześniejsze wywody. Ponadto moim celem nie jest działanie na niczyją szkodę, a tylko zwrócenie potencjalnym klientom uwagi na mogące ich dotyczyć zagrożenia i przykre konsekwencje niefrasobliwości niektórych (w tym także "renomowanych") firm.  I chociaż może jakieś firmy stosują monitoring przez SMS w sposób nieco lepszy od tego minimum, które przedstawiłem, to nadal twierdzę - SMS-y służą do komunikowania się, a nie do profesjonalnego monitoringu.

 • Ponadto ten typ "monitoringu" nie spełnia żadnych norm...

   Na koniec klika słów o transmisji GPRS. Tutaj sytuacja jest całkowicie odmienna, gdyż system pozwala na nadzorowanie toru transmisji, podobnie jak profesjonalne systemy radiowe. System taki to w istocie nic innego, jak rozbudowana sieć komputerowa, w której stosunkowo łatwo da się zauważyć brak jednego z elementów. Natomiast transmitować można praktycznie wszystko.

Początek strony